Staw

Rady na temat odpowiedniej pielęgnacji stawu

sera radzi

Stopniał ostatni śnieg, skończyły się mroźne temperatury, a słońce pokazuje się na coraz dłuższy czas. Przyszła wiosna, znak dla wszystkich właścicieli stawów, że czas przygotować swoje stawy do sezonu letniego. Poniższe rady firmy sera wskazują kroki, które sprawią, że praca ta stanie się bezproblemowa.

Właściciele stawu uzdatniają świeżo dodaną wodę w celu neutralizacji metali ciężkich za pomocą sera KOI PROTECT. Zdjęcie: sera

1. Czyszczenie stawu

Czyszczenie stawu powinno odbywać się tylko wtedy, gdy temperatura wody osiągnie 12°C. Usuń liście i obumarłe rośliny za pomocą siatki. Usuń nadmiar osadu z dna za pomocą pompy szlamowej lub użyj preparatów rozkładających muł i szlam, które usuną osad biologicznie. Ponadto, zaleca się podmianę około 1/3 części wody w stawie w celu usunięcia zanieczyszczeń powstałych podczas jesieni i zimy. Uzdatnij nowo dodaną wodę za pomocą sera KOI PROTECT aby uchronić mieszkańców stawu przed stresem i zneutralizować wpływ metali ciężkich.

 

2. Sprawdź parametry wody

Właściciele stawów powinni sprawdzać parametry wody w stawie w celu utrzymania optymalnej jakości wody, a co za tym idzie, zdrowego środowiska dla ryb i roślin. Najlepiej w tym celu korzystać z odpowiednich testów (pH, kH, azotyn, azotan lub fosforan), na przykład firmy sera. Darmowe laboratorium online na stronie www.sera.de dostarcza wnikliwej analizy i precyzuje zalecenia.

 

3. Skuteczna filtracja

Efektywny filtr z wysoce wydajnym medium filtracyjnym, takim jak sera siporax Professional zapewnia istotny wkład w nienaganną jakość wody. Zapewnia trójwymiarową strukturę porów i tuneli. Pozwala ona na tworzenie szczególnie skutecznych biofilmów, które wnikają w pory i pokrywają ich ścianki. Bakterie oczyszczające mają dzięki temu optymalne warunki do osadzania się. Inne media filtracyjne o większych wymiarach powierzchni mają zazwyczaj zbyt mało porów, co uniemożliwia osadzanie się bakterii oczyszczających. Jeżeli pory i tunele są zbyt duże, bakterie są wypłukiwane, a przez to także nie spełniają swoich funkcji. Dlatego sera siporax Professional osiąga 34 razy więcej wydajności filtracyjnej w porównaniu do ceramicznych materiałów filtracyjnych.

 

4. Unikaj odżywiania glonów

Jeżeli trwale i z góry wiążesz fosforan, czynnik wzrostu glonów nr 1, zapobiegniesz na stałe masowemu namnażaniu się uciążliwych glonów. Specjalistyczny produkt (np. sera pond phosvec) niezawodnie wiąże obecny fosforan.

Środki te umożliwiają miłośnikom stawu podziwianie swoich mieniących się w słońcu stawów.

Pomocny przewodnik sera "Zdrowe ryby stawowe" jest również dostępny w sklepach. Informuje on o chorobach ryb i różnych możliwościach leczniczych.


 

sera poradniki

Przejrzyj nasz szeroki wybór poradników. Od pierwszych kroków, przez prawidłowe żywienie, po tematy związane ze zdrowiem…

sera poradniki